RNA Stud Beef Cattle Results 2018

Grand Champion Bull - Yarrawonga H Bomb N274 (P) exhibited by D & A D Bassingthwaighte & Co.

Grand Champion Cow - Yarrawonga Gypsy M459 (P) exhibited by D & A D Bassingthwaighte & Co.

 

CAT. NO.

EXHIBITOR

EXHIBIT

RESULT

SPECIAL

MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR

883

D & A D Bassingthwaighte & Co

YARRAWONGA H BOMB N274 (P)

First

JUNIOR HEIFER

Class 332 - Heifer - 8 months and under 12 months

822

Yulgilbar Pastoral Company

YULGILBAR NIGHTINGALE (AI)(P)

First

820

Nioa Pastoral Santa Gertrudis Stud

NIOA DILLY N07 (P)

Second

821

Talgai Santas - Max & Roz Baldwin

Talgai Nutmeg (PS)

Third

Class 334 - Heifer - 14 months and under 16 months

823

Hatton & Sons

SANTA HAT NANCY N203

First

824

Maher, Steven

Reham Narnia N12

Second

Class 335 - Heifer - 16 months and under 18 months

831

D & A D Bassingthwaighte & Co

YARRAWONGA HUMMINGBIRD N129 (P)

First

830

D & A D Bassingthwaighte & Co

YARRAWONGA HIPPIE N721

Second

828

Dunlop, Thomas

MUNNABAH MARY (P)

Third

Class 336 - Heifer - 18 months and under 20 months

833

SG & WJ Ferguson Family Trust

GLENN OAKS NIGELLA N98 (P)

First

841

HR CD SR HATTON

DIAMOND H UNIQUE

Second

838

D & A D Bassingthwaighte & Co

YARRAWONGA HONEY N125 (P)

Third

JUNIOR CHAMPION HEIFER

831

D & A D Bassingthwaighte & Co

YARRAWONGA HUMMINGBIRD N129 (P)

First

RESERVE JUNIOR CHAMPION HEIFER

833

SG & WJ Ferguson Family Trust

GLENN OAKS NIGELLA N98 (P)

First

JUNIOR BULL

Class 337 - Bull - 8 months and under 12 months

855

Yulgilbar Pastoral Company

YULGILBAR NEVADA (AI)(P)

First

853

Yulgilbar Pastoral Company

YULGILBAR NASHVILLE (P) N026 (AI)

Second

844

Nioa Pastoral Santa Gertrudis Stud

NIOA NITRO N04

Third

Class 339 - Bull - 14 months and under 16 months

860

SG & WJ Ferguson Family Trust

GLENN OAKS N128 (PS)

First

866

HR CD SR HATTON

DIAMOND H U026

Second

862

Maher, Steven

Reham Nashville

Third

Class 340 - Bull - 16 months and under 18 months

872

Maher, Steven

Reham Novotel

First

873

HR CD SR HATTON

DIAMOND H UTAH

Second

868

McCarthy, John and Rosemaree

ROSEHILL NORMAN 31 (ET)(AI)(P)

Third

Class 341 - Bull - 18 months and under 20 months

883

D & A D Bassingthwaighte & Co

YARRAWONGA H BOMB N274 (P)

First

880

Waco Santa Gertrudis

WACO NAPOLEON N80 (P)

Second

882

Hatton & Sons

SANTA HAT N159

Third

JUNIOR CHAMPION BULL

883

D & A D Bassingthwaighte & Co

YARRAWONGA H BOMB N274 (P)

First

RESERVE JUNIOR CHAMPION BULL

855

Yulgilbar Pastoral Company

YULGILBAR NEVADA (AI)(P)

First

SENIOR COW OR HEIFER

Class 342 - Heifer - 20 months and under 22 months

891

Riverslea Group

RIVERSLEA MILLY (P)

First

892

Nioa Pastoral Santa Gertrudis Stud

NIOA ULTRA M05 (P)

Second

887

RIVERINA WOOL ( AUST. ) PTY LTD

BURRAMURRA 245 (P)

Third

Class 343 - Heifer - 22 months and under 24 months

899

D & A D Bassingthwaighte & Co

YARRAWONGA HOPE N115 (P)

First

898

McCarthy, John and Rosemaree

ROSEHILL NINA (ET)(P)

Second

900

Gyranda Pastoral Company

GYRANDA NIKITA N219 (P)

Third

Class 344 - Cow or Heifer - 24 months and under 30 months

903

McCarthy, John and Rosemaree

ROSEHILL MATILDA

First

902

SG & WJ Ferguson Family Trust

GLENN OAKS MATILDA M84 (P)

Second

Class 345 - Cow - 30 months and under 48 months

906

D & A D Bassingthwaighte & Co

YARRAWONGA GYPSY M459 (P)

First

908

Yulgilbar Pastoral Company

YULGILBAR LUCINDA L121 (P)

Second

911

D & A D Bassingthwaighte & Co

YARRAWONGA FEATHER L661 (P)

Third

SENIOR CHAMPION COW OR HEIFER

906

D & A D Bassingthwaighte & Co

YARRAWONGA GYPSY M459 (P)

First

RESERVE SENIOR CHAMPION COW OR HEIFER

903

McCarthy, John and Rosemaree

ROSEHILL MATILDA

First

GRAND CHAMPION COW OR HEIFER

906

D & A D Bassingthwaighte & Co

YARRAWONGA GYPSY M459 (P)

First

SENIOR BULL

Class 346 - Bull - 20 months and under 22 months

933

Waco Santa Gertrudis

WACO NITRO N54

First

926

HR CD SR HATTON

DIAMOND H UNDERDOG

First

930

D & A D Bassingthwaighte & Co

YARRAWONGA HURRICAN N190 (PS)

Second

944

Dunlop Cattle Company

Dunlop SAINTLY N270

Second

928

Gauld, Cyril & Denise

MOONGANA LEGEND 3022 (P)

Third

948

Yulgilbar Pastoral Company

YULGILBAR MAGISTRATE M048

Third

Class 347 - Bull - 22 months and under 24 months

961

Hardigreen Park Santa Gertrudis Stud

HARDIGREEN PARK UNO M88

First

976

SG & WJ Ferguson Family Trust

WAVE HILL M22 (PS)

First

980

Gauld, Cyril & Denise

Moongana Longitude

Second

965

SG & WJ Ferguson Family Trust

GLENN OAKS MOMBASA M96

Second

949

Riverslea Group

RIVERSLEA MARTI (P)

Third

975

Hardigreen Park Santa Gertrudis Stud

HARDIGREEN PARK ULTIMATE (P)

Third

Class 348 - Bull - 24 months and under 27 months

983

Dunlop, Thomas

MUNNABAH LEONARD (P)

First

985

Watasanta

WATASANTA MONKEY 2244 (P)

Second

990

HR CD SR HATTON

DIAMOND H TOMMAHAWK (P)

Third

Class 349 - Bull - 27 months and under 30 months

998

Jacob Ryan Family Trust Pty Ltd

Restdown 407

First

997

SN Kirkby

WARENDA MOONSHINE M10

Second

Class 350 - Bull - 30 months and under 42 months

1003

Waco Santa Gertrudis

WACO MASSI

First

1005

HR CD SR HATTON

DIAMOND H THUNDERSTRUCK

Second

1002

Waco Santa Gertrudis

WACO MUSTANG

Third

SENIOR CHAMPION BULL

976

SG & WJ Ferguson Family Trust

WAVE HILL M22 (PS)

First

RESERVE SENIOR CHAMPION BULL

1003

Waco Santa Gertrudis

WACO MASSI

First

GRAND CHAMPION BULL

883

D & A D Bassingthwaighte & Co

YARRAWONGA H BOMB N274 (P)

First

GROUP

Class 351 - Pair of Bulls

1021

D & A D Bassingthwaighte & Co

 

First

1012

Dunlop Cattle Company

 

Second

1016

Watasanta

 

Third

Class 352 - Breeder's Group

1022

D & A D Bassingthwaighte & Co

 

First

1026

Yulgilbar Pastoral Company

 

Second

1029

Waco Santa Gertrudis

 

Third

Class 353 - Progeny Stakes Group

1034

Yulgilbar Pastoral Company

 

First

1032

McCarthy, John and Rosemaree

 

Second