2017 Ekka Judging Results
     

JUNIOR HEIFER

Place Animal Name Exhibitor
Heifer - 8 months and under 12 months
1st YULGILBAR MISSIPPI (P) M75 Yulgilbar Pastoral Company
2nd MURGONA KATY PERRY (P) Daniel and Kasey Phillips
3rd ROSEHILL NAOMI John and Rosemare McCarthy
Heifer - 12 months and under 14 months
1st Denngal Flora M44 (P) Denngal Flora M44 (P)
Heifer - 14 months and under 16 months
1st WARENDA MOLLY (P) SN Kirkby
2nd GLENN OAKS MAGGIE (P) SG & WJ Ferguson Family Trust
Heifer - 16 months and under 18 months
1st ROSEHILL MATILDA John and Rosemaree McCarthy
2nd YARRAWONGA GINGR (ET) (P) D & A D Bassingthwaighte & Co
3rd GLENN OAKS MACEY (P) SG & WJ Ferguson Family Trust
Heifer - 18 months and under 20 months
1st WACO MARLEY David Bassingthwaighte and Family
2nd YARRAWONGA GRACIOUS (P) D & A D Bassingthwaighte & Co
3rd YARRAWONGA GLITTER (P) D & A D Bassingthwaighte & Co
     
The Diamond H Trophy sponsored by Roger, Cheryl & Shane Hatton awarded
to Junior Champion Heifer - Waco Marley M343 
 
The Glenleigh Tophy sponsored by Ian & Felicity Shaw awarded to 

Reserve Junior Champion Heifer - Rosehill Matilda 

JUNIOR BULL

Place Animal Name Exhibitor
Bull - 8 months and under 12 months
1st Munnabah Legacy(P) Thomas Dunlop
2nd MURGONA KRACKER (P) Daniel & Kasey Phillips
3rd Moongana Lieutenant Cyril & Denise Gauld
Bull - 12 months and under 14 months
1st Hardigreen Park Universe (P) Hardigreen Park Santa Gertrudis Stud
2nd DIAMOND H TAIPAN (P) H R & C B & S R Hatton
3rd Rose Oak Mayhem Luke and Tanya Hoare
Bull - 14 months and under 16 months
1st DIAMOND H TROJAN (P) H R & C B & S R Hatton
2nd Denngal Magic M26 (P) D & G Moxey
3rd Riverslea Mallallee (P) Riverslea Group
Bull - 16 months and under 18 months
1st YARRAWONGA GUN D & A D Bassingthwaighte & Co
2nd YARRAWONGA M368 D & A D Bassingthwaighte & Co
3rd Welbatch Succession Darby Humphreys
Bull - 18 months and under 20 months
1st YARRAWONGA GAMER (P)  D & A D Bassingthwaighte & Co
2nd WACO MUSTANG David Bassingthwaighte and Family
3rd YARRAWONGA GLADIATOR (PS) D & A D Bassingthwaighte & Co
     
The Eidsvold Station Trophy sponsored by Rick and Alice Greenup awarded to
Junior Champion Bull - Yarrawonga Gamer (P)
 
The Graeme Ferguson Memorial Trophy sponsored by Heartland SG Breeders
Group awarded to Reserve Junior Champion Bull - Waco Mustang
     

SENIOR COW OR HEIFER

Place Animal Name Exhibitor
Heifer - 20 months and under 22 months
1st YARRAWONGA GEM D & A D Bassingthwaighte & Co
2nd DIAMOND H TILLY (P) H R & C B & S R Hatton
3rd ROSE OAK MELODY 075 (ET)(AI) Luke and Tanya Hoare
Heifer - 22 months and under 24 months
1st YARRAWONGA GIGI D & A D Bassingthwaighte & Co
2nd SANTAHAT Melissa Hatton & Sons
3rd YULGILBAR LADY IN RED (P) L27 Yulgilbar Pastoral Company
Cow or Heifer - 24 months and under 30 months
1st ROSE OAK LUCY 072 (ET)(AI) Luke and Tanya Hoare
2nd GLENVIEW LUKA L30 MI Ferguson
Cow - 30 months and under 48 months
1st YARRAWONGA ESCORT D & A D Bassingthwaighte & Co
2nd WACO FRANKIE David Bassingthwaighte and Family
3rd MURGONA IMPRESS (P) Daniel & Kasey Phillips
 
The David and Mary Bassingthwaighte Memorial Trophy sponsored by 
D & A D Bassingthwaighte & Co. awarded to Senior Champion Female
awarded to Senior Champion Female - Yarrawonga Escort
 
The Dangarfield Cattle Company Trophy sponsored by Ben and Amanda Adams
awarded to Senior Reserve Champion Cow or Heifer - Waco Frankie
 
The Big S Group Trophy sponsored by Big S SG Breeders Group 
Elders Shield or Excellence sponsored by Elders Limited Bronze Statue
sponsored by Santa Gertrudis Breeders' Australia Association awarded to 
Grand Champion Cow or Heifer - Yarrawonga Escort

 

SENIOR BULL

Place Animal Name Exhibitor
Bull - 20 months and under 22 months
1st YARRAWONGA GALLANT M232 (P) D & A D Bassingthwaighte & Co
2nd YARRAWONGA GALAXY  D & A D Bassingthwaighte & Co
3rd YARRAWONGA GAMBLER M152 D & A D Bassingthwaighte & Co
Bull - 22 months and under 24 months (split Class)
1st WATASANTA LANDROVER (P)  Watasanta
2nd DIAMOND H T-REX H R & C B & S R Hatton
3rd WACO MURDOCK David Bassingthwaighte and Family
Bull - 22 months and under 24 months (split Class)
1st WATASANTA LADIES MAN (PS) Watasanta
2nd Hardigreen Park Torro L46 (P)  Hardigreen Park Santa Gertrudis Stud
3rd Goolagong Lord L114 HB Rural
Bull - 24 months and under 27 months
1st Moongana Karachi Cyril & Denise Gauld
2nd WAVE HILL LARIKAN (P) P W K Kirkby
3rd Moongana Karumba Cyril & Denise Gauld
Bull - 27 months and under 30 months
1st YARRAWONGA FIXER L664 (P) D & A D Bassingthwaighte & Co
2nd DENNGAL LEGEND L3 (P) D & G Moxey
3rd IDEAL NAV MAN RC & KJ ELLEVSEN
Bull - 30 months and under 42 months
1st YARRAWONGA FIVESTAR L606 D & A D Bassingthwaighte & Co
2nd RIVERSLEA LEGEND L58 (P) Riverslea Group
     
The Glenn Oaks Trophy sponsored by Scott and Wendy Ferguson 
awarded to Senior Champion Bull - Yarrawonga Fixer L664 (P)
 
The Raoul and Isa Joyce Memorial Trophy donated by Gyranda Pastoral Co.
awarded to Reserve Senior Champion Bull - Moongana Karachi
 
The Cumberland Trophy donated by Cumberland Cattle Co.
awarded to Grand Champion Bull - Yarrawonga Fixer L664 (P)

 

GROUP

Pair of Bulls - 8 months and under 24 months
1.  D & AD Bassingthwaighte & Co.
2.  Watasanta
3.  D & AD Bassingthwaighte & Co.
 

Breeder's Group

1.  D & AD Bassingthwaighte & Co.
2.  David Bassingthwaighte and Family
3.  D & AD Bassingthwaighte & Co.
 

Progeny Stakes Group

1.  D & AD Bassingthwaighte & Co.
2.  David Bassingthwaighte and Family
3.  D & G Moxey
 
The Wandoan SG Bull Sale Trophy donated by Wandoan SG Breeders Group
awarded to - D & AD Bassingthwaighte & Co.
 

MOST SUCCFESSFUL EXHIBITOR

1.  D & AD Bassingthwaighte & Co.
 
The Ross Blennerhassett Memorial Trophy donated by Maxine Rich & Family
awarded to - D & AD Bassingthwaighte & Co.